The Courier: Špijunske igre u sjeni špijuna

Piše: Sead Vegara

Zamislite sebe kao uspješnog poslovnog čovjeka u Londonu na početku šezdesetih godina prošlog stoljeća. Teško? Čekajte, ima još! Iz vedra neba dobivate poziv od starog poznanika sa kojim ćete se naći na onome što bi se trebalo činiti neobaveznim ručkom, samo da bi završilo vašim regrutovanjem za MI6 i američku obavještajnu agenciju CIA-u. „Hoćete reći da sam upravo ručao sa dva... da sam ručao... sa dva špijuna?“, prozboriće pomenuti poslovnjak Greville Wynne (Benedict Cumberbatch), nakon što bude načistac sa onim što se od njega očekuje. A to je da odlazi u Moskvu pod krinkom običnog biznismena, gdje će usko sarađivati sa jednim od čelnih ljudi u Hruščovoj vladi, pukovnikom Olegom Penkovskim (Merab Ninidze), špijunirajući za Engleze i Amerikance. Za nepovjerovati!

Sjena špijuna; režija: Dominc Cooke; uloge: Benedict Cumberbatch, Merab Ninidze, Rachel Brosnahan, Angus Wright; 2020.

IMDb rejting: 7.1/10

Rotten Tomatoes rejting: 86%

Premisa se čini poput one za čistokrvni špijunski triler kakvih nam je holivudska tvornica snova svojevremeno servirala mnogo puta (Three Days of the Condor, 1974, The Fourth Protocol, 1987, Mission: Impossible, 1996, Spy Game, 2001, Bridge of Spies, 2015...), ali ono što čini razliku jeste da je ova za film naslovljen The Courier (Sjena špijuna, 2020) bazirana prema istinitim događajima. Lik pukovnika Penkovskog upoznajemo na samom početku kada se odluči izdati „Majku Rusiju“ dostavljajući pismo za američke vlasti preko dvojice američkih turista u Moskvi. Riskantan potez koji će uroditi plodom, nakon što agentica CIA-e Emily Donovan (Rachel Brosnahan) uspije uvjeriti britanskog činovnika MI6 Dickieja Franksa (Angus Wright) da vrbuju upravo Grevillea Wynnea kao pukog poslovnjaka, jer im treba neko na koga se neće posumnjati i dovesti u vezu sa špijuniranjem.

Greville će s početka nevoljno i nesigurno djelovati, dok će ga Penkovsky polako pripremati pojašnjavajući mu sve detalje zbog kojih bi se mogao učiniti upadljivim, te se sprijateljiti sa njim. Dok tenzije između SSSR-a i SAD-a rastu, Penkovsky će Grevilleu dostavljati informacije o ruskom nuklearnom programu, i ono što se do sada samo znalo kao klasificriano TOP SECRET jeste da su upravo informacije koje je Penkovsky dostavljao, a Greville prenosio, uvelikome utjecali za razrješenje kubanske nuklearne krize.

U biti teatarski reditelj Dominic Cooke, drugi put staje iza kamere dugometražnog igranog filma (prvi put to je bilo sa debitantskim ostvarenjem On Chesil Beach iz 2017), te uspijeva da uhvati svu živu igru protagonista među kojima istinski prednjače Cumberbatch i Ninidze, kao vodeći duo nadasve zanimljivog i upečatljivog (holivudskog) proizvoda koji tematizira hladni rat. Scenarij Toma O'Connora (Hitman's Bodyguard, 2017) nudi mnogo toga kako verbalizovanog, autentičnim jezičkim izrazima opisanih vremena, tako i deskriptivnog u detaljima koji se očituju u scenografskim i kostimografskim rješenjima. Na kraju, opet, ostaje pitanje koliko će uopšte ovakva jedna tema zainteresovati publiku naviklu na filmove tipa ništa-se-ne-vidi-ali-je-sve-brzo-i-šareno, ali je zasigurno da će naći „svoju publiku“.

Prehodna
A Quiet Place Part II: Nastavak dostojan originalnog filma
Sljedeća
Pain and Glory: Kaleidoskop bola i slave