“SomosAmazonia“ najbolji film 7. Viva Film Festivala

U Domu oružanih snaga u Sarajevu proglašenjem najboljih filmskih ostvarenja zatvoren je 7. Viva Film Festival, međunarodni festival ekološkog, turističkog, religijskog i omladinskog filma. U protekla četiri dana u Takmičarskom dijelu programa prikazan je 31 dokumentarni i kratki igrani film iz 27 zemalja svijeta, a u revijalnom dijelu i 10 omladinskih filmova nastalih u VIVA školi filma u protekle tri godine.

Grand Prix za najbolje filmsko ostvarenje internacionalnog 7. Viva Film Festivala osvojio je Iaou Inacio iz Brazila za film SomosAmazonia.

Prvu nagradu, zlatno drvo u kategoriji religija, odlukom žirija, osvojio je film Homo Peregrinus, autora Andrzeja Świecha iz Poljske. Drugo mjesto, srebreno drvo, pripalo je filmu AJAW Q'IJ, autorice Chiare Faggionato iz Italije, a bronzano drvo, treće mjesto u kategoriji religija, osvojio je autor iz Rumunije, Daniel Barnuti za film Pisma iz Mekke.

U kategoriji turizam, zlatnu klapu, za najbolji turistički film 7. Viva Film Festivala, osvojila je

Inna Makieva iz Rusije za film Pilot, jakovi i Dunta. Druga nagrada, srebrena klapa, pripala je Antei Ratković iz Hrvatske za film Tvoj Pag, a treće mjesto i bronzanu klapu osvojio je film Hrana za dušu, autora Mlađena Minića iz Srbije.

Najbolji ekološki film, odlukom žirija je Izvan granica, u produkciji Environmental Justice Foundation iz Engleske, a njemu je pripao zlatni leptir 7. Viva Film Festivala. Drugo mjesto, srebreni leptir, osvojio je film Antarktik, autora Jivka Konstantinova iz Bugarske, a bronzani leptir za treće mjesto u kategoriji ekologija pripalo je autorskom dvojcu Harrison &  Matt Thane iz Australije za film Zajednica pod vatrom.

Nakon proglašenja pobjednika i zatvaranja 7. Viva Film Festivala, u nedjelju 26. septembra od 18 sati bit će upriličene projekcije nagrađenih filmova na ljetnjoj pozornici u parku Ravne 2 u Visokom. Publika će imati priliku da pogleda najbolje turističke, ekološke i religijske filmove sa ovogodišnjeg Viva Festivala.