Radioactive: Solidan biografski film o velikoj naučnici

Piše: Sead Vegara

Način na koji je veliki Brian De Palma u svom filmu Carlito's Way (Carlitov način, 1993) započeo radnju stavljajući nas tako pred svršen čin, gdje naslovnog lika Carlita Brigantea (Al Pacino) na samrti odnose na nosilima, praveći retrospekciju i upoznavajući nas sa likovima i radnjom prije, na gotovo identičan način iranska rediteljica Marjane Satrapi započinje svoj Radioactive. Film govori o jednoj od najvećih ženskih umova koje je podario ljudski soj, Mariji Curie, koju je na zapanjujući način dočarala Rosamund Pike. Madame Curie u labaratoriji gubi svijest i dok je nose na nosilima na mjesto koje od rane mladosti izbjegava i grozi ga se – bolnicu, u retrospekciji vidimo sve događaje koji su prethodili. Mada se rediteljica Satrapi nije baš držala do u tančine takvog narativa, ubacujući i povremene skokove u budućnost na mjesta i vremena koje su od značaja za znanstvena otkrića Marije Curie i njenog supruga Pierrea Curieja (Sam Riley), kao što su bacanje nuklearne bombe na Hirošimu i katastrofa u Černobilu, sve te svojevrsne flash-forwarde, opravdava u završnici filma.

Radioaktivna; režija: Marjane Satrapi; uloge: Rosamund Pike, Sam Riley, Yvette Feuer, Katherine Parkinson, Anya Taylor-Joy; 2019.

IMDb rejting: 6.2/10

Rotten Tomatoes rejting: 61%

Ako ste kojim slučajem zaboravili koja su to postignuća Marije Curie u svijetu nauke, prva žena kojoj je dodijeljena Nobelova nagrada, o čemu ste svakako učili u osnovnoj i srednjoj školi, ovaj film će vas potsjetiti, na nekome nekad noćne more zadavane od strane učitelja i profesora. Marija Curie i njen suprug Pierre Curie otkrili su i razvili teoriju radioaktivnosti, te dva nova hemijska elementa, radij i polonij. Za otkriće radioaktivnosti podijelili su Nobelovu nagradu za nauku, isprva namijenjena samo za gospodina Curieja, koji je i insistirao na zajedništvu. Nakon tog Nobela, Marija Curie je nagrađena i Nobelovom nagradom iz hemije za otkriće dva nova hemijska elementa, što je za to doba, pred Prvi svjetski rat, te svijetu u kojima se žene i njihovo mišljenje cijeni manje nego mišljenje muškaraca, bilo revolucionarno.

To sve su okvirni elementi u filmu Radioactive, za koji je scenarij Jack Thorne derivirao iz istoimene knjige autorice Lauren Redniss, dok ono što uvelikome služi srcu ovog filma jeste upornost Marije Curie da se izbori za svoje mjesto u svijetu naučnika, u kojem vladaju muškarci, da bude priznata za svoj rad. Nakon odbacivanja naučničkih krugova u Parizu, ne dozvoljavajući joj pristup laboratorijama, Poljakinja Marija Sklodowska, tada još neudata za Pierrea, upravo će uz gospodina Curieja, uz težak napor i dugo vremena, učiniti pomake u nauci.

Rediteljica Satrapi, inače za svoj prvijenac iz 2007. animirani Persepolis, nominovana za Oscara, sa filmom Radioactive stvorila je prilično prema projektu biografskog filma solidno ostvarenje, u kojem je zasigurno Rosamund Pike najčvršći i najdragocijeniji element. Pike, sigurna u svoje glumačke sposobnosti, nosi cijeli film na svojim plećima, dok tu težinu primjetno povremeno ponese i Sam Riley.

Rosamund Pike & Sam Riley

Za malo posvećenije filmofile, kao savršen detalj, svojevrsni omaž, jeste prva scena sa suprugom Pierrovog kolege Paula Lengevina (Aneurin Barnard), koju portretira Katherine Parkinson, glumica iz fe-no-me-nal-nog sitcoma The IT Crowd. U sitcomu Parkinson glumi novu šeficu dvojici informatičara, koja apsolutno nema pojma o računarima, gdje ona postavlja (pre)glupa pitanja, iz čega proizlaze presmiješne situacije. Upravo u filmu na zajedničkoj večeri Curieja i Langevina, Jeanne (Parkinson) postavlja, sada ipak ne nebulozna, već promišljena pitanja vezana za njihov rad.

Radioactive sa velikim zakašnjenjem dolazi u naša kina. Što zbog već skoro godinu dana teškom zdravstvenom situacijom u svijetu, pandemjom korona virusa, čime je uslovljena i kino-distribucija, film sa kraja 2019. na programu je tek sada pred Novu godinu, 2021. U svakom slučaju, biografski film Radioactive vrijedan je vaše pažnje.

Prehodna
26th SFF - Talents Sarajevo: Mare
Sljedeća
26th SFF - Talents Sarajevo: The Trauma Within