Oscar 2018: Pozlaćeni kipić optočen skandalima

Oscar 2018: Pozlaćeni kipić optočen skandalima

Piše: Nisad Selimović

U živom prijenosu, što je postalo standard posljednjih godina, američka Akademija za filmsku umjetnost i nauku (AMPAS), objavila je jučer nominacije za ovogodišnju, jubilarnu dodjelu najvažnije filmske nagrade u svijetu - Oscara. Zanimljivo je da je taj prijenos, za razliku od same dodjele, bilo moguće gledati u normalno doba dana u većini zemalja, jer je emitovan u luđački ranom terminu po lokalnom losanđeleskom vremenu: u 5.20!

Ali, ko smo mi da se bunimo kada je to kod nas usred ugodnog popodneva. Sve što je trebalo da nam razgali dušu bila bi zvanična nominacija naše drame "Muškarci ne plaču" u kategoriji ino filma, ali to se, na žalost, nije desilo. Izgleda da je sa tematikom balkanskih ratnih sukoba Hollywood raskrstio onog dana kada je Sharon Stone Danisu Tanoviću predala zlatnu statuu na pozornici Kodak teatra. Uzmi šta imaš i vozi. Mada, svakako šišamo sve susjede/komšije i za tog jednog, nemamo razloga da se bunimo.

Na pozornici Samuel Goldwyn Theatre-a u to rano jutro morali su se popeti glumci Tiffany Haddish i Andy Serkis. Vrlo neobičan duo se nije baš dokazao kao voditelji, za što je vjerovatno više kriva Haddish koja se jadnica borila da svako ime pravilno izgovori. Obzirom da se tu našlo i mnoštvo nominovanih koji ne pripadaju engleskom govornom području, na trenutke je sve izgledalo kao vrlo loša egzibicija.

Uz malu pomoć TV grafike, uspjela je publika saznati šta se krije iza njenog napaćenog izgovora, a rezultat su bili, pazite sad - potpuno očekivani. U prvom dijelu najava, kada su se čitala imena u tehničkim kategorijama, spisak filmova je bukvalno bio kopiran: "Dunkirk", "Blade Runner 2049", "Star Wars: The Last Jedi". Obrni, okreni - dodaj, oduzmi, kako god okreneš ovi naslovi su se uvijek našli u tom prvom dijelu programa, gdje su objavljene nominacije za kategorije kao što su dizajn produkcije, vizuelni efekti, montaža zvuka i slično. Tek ponegdje se progurao i Guillermo Del Toro sa svojim "Oblikom vode", koji oduševljava publiku i kritiku po cijelom svijetu. Ovoj ljubavnoj fantaziji niko nije predviđao ovoliki uspjeh ali nakon premijere u Veneciji, te Zlatnog Globusa za najbolju režiju, postalo je jasno da je Del Torov film jedan od apsolutnih favorita cijele sezone nagrada.

Ovaj film i predvodi listu sa brojem nominacija - ima ih čak trinaest, jednu manje od rekorda Akademije. Nevjerovatno zvuči i činjenica da je ovo jedan, za Hollywood, niskobudžetni film čije je snimanje koštalo nešto manje od 20 miliona dolara, te da govori o nijemoj spremačici koja se zaljubljuje u čudovište koje u tajnosti čuvaju u laboratoriji u kojoj radi. "Oblik vode" je do sada osvojio 69 nagrada i nominovan je gdje god je mogao biti, bukvalno. Na tom broju očito ne namjerava stati, pa će dodjela Oscara u martu biti vrlo zanimljiva za fenomenalnog meksičkog reditelja i njegovu ekipu.

 

Dobre brojke ostvarile su i drame "Tri billboarda izvan Ebbinga, Missouri", te "Dunkirk", sa devet, odnosno sedam nominacija. Ovo nije iznenađenje obzirom na pažnju koju uživaju oba filma od svojih premijera, a to se posebno odnosi na ratnu dramu Christophera Nolana koja je uprkos salvama kritika na historijsku nedosljednost, zbog tematike i ugleda reditelja dogurala zaista daleko. Za "Bilboarde" se može svezati klasična autsajderska priča koja jedan mali, skoro beznačajni film dovodi do trona zahvaljujući istinitom predlošku i vanserijskim performansima svih glumaca involviranih u priču - Frances McDormand, Woodyja Harrelsona i Sama Rockwella. Što se tiče McDormand, ovo joj je šesta nominacija, a osim Oscara za "Fargo", u prilici je osvojiti još jednu pozlaćenu statuu. Za ovu ulogu je već osvojila Globus i nagradu udruženja glumaca (SAG), kao i Rockwell, ali za razliku od nje, Sam neće imati šansu ponoviti uspjeh kada je riječ o Oscaru. U njegovoj kategoriji sporednog glumca članovi Akademije su se opredijelili za Harrelsona, tako da je vrlo moguće da ovo bude jedan od vrlo rijetkih filmova koji je osvojio i Globus i Oscar u istoj kategoriji, ali za dva različita glumca. Više nego zasluženo. Možda čak i prvi, ko će provjeravat'.

 

U glavnoj kategoriji, za najbolji film, AMPAS je ubacio čak devet filmova. Pored pomenuta tri, tu su još i "Call Me by Your Name", "Najmračniji sat", "Get Out", "Lady Bird", "Phantom Thread" i "The Post". Nekada je tu bio i limit od pet naslova, ali zbog većeg uzbuđenja i to su organizatori promijenili.

Red je spomenuti i da se kampanje ove godine fokusiraju oko onoga što je već popularno, a to je dizanje glasa protiv diskriminacije, pa su tako i filmovi reklamirani kao da su ih zato i pravili, što apsolutno nije istina. U centru pažnje je tako borba protiv seksualnih predatora (a ne potraga majke za ubojicom), žena koja ustaje protiv dominacije muškaraca (a ne borba novinara za otkrivanje političkog skandala), ili nešto treće. Para vrti đe kamera neće.

Kompletan spisak nominovanih možete pronaći ovdje.

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje
Prehodna
Najiščekivaniji filmovi u 2018. godini
Sljedeća
Državnici na filmu: Od Tita do Churchilla