Chicken Run: Dawn of the Nugget – Nastavak dostojan originala

Piše: Sead Vegara

Godine 2000. filmski svijet se upoznao sa odvažnim kokoškama u stop-motion animiranom ostvarenju Chicken Run (Pobuna u kokošinjcu). Bio je to (i ostao) animirani uradak koji je mnogo toga dugovao Velikom bijegu (The Great Escape, 1963), kao općenito (po)najboljem filmu o ratnim zarobljenicima u Drugom svjetskom ratu. Pobuna u kokošinjcu se tako može smatrati izvjesnom vrstom komične prerade filma Johna Sturgesa. Farma kokoši je prikazana kao njemački logor za ratne zarobljenike, gdje kokoške pokušavaju, pod vodstvom Ginger (glas Julije Sawalhe) sve moguće podzemne (Ginger sa kašikom u ruci na točkićima klizi po šini u prokopanom tunelu kao Charles Bronson u Velikom bijegu)  i nadzemne planove bijega, koji se uvijek svode na to da Ginger završi u “ćeliji za ispaštanje grijeha“ odbijajući lopticu o zid (baš kao i Steve McQueen u Velikom bijegu). Samim čudom stiže pomoć u vidu “letećeg“ pijetla Rockyja (glas Mela Gibsona) koji im daje brzinski kurs “letenja“ jer vlasnici namjeravaju farmu pretvoriti u fabriku pilećih pita.

Pobuna u kokošinjcu: Zora medaljona; režija: Sam Fell; glasovi: Thandiwe Newton, Zachary Levi, Bella Ramsey, Miranda Richardson; 2023.

IMDb rejting: 6.4/10

Rotten Tomatoes rejting: 79%

Bio je to prvi dugometražni animirani film rađen animacijom glinenih lutaka u produkciji britanskog studija Aardman Animation zajedno sa američkim DreamWorksom. “Nešto između svijeta crtića i stvarnog svijeta s akcijom uživo. Radi se o trodimenzionalnom, realnom svijetu sa stvarnom strukturom. Likovi su izrađeni od modernog plastelina uz latex pjenu, silikon, smolu i metalni kostur pa mogu mijenjati oblik, mogu se savijati. Ako je neko udaren u lice, ono se ponaša poput komada tijesta, kao u crtiću. Ali to nije samo igra s lutkama, zahtjeva planiranje sve do najmanjih detalja“, riječi su reditelja Nicka Parka i Petera Lorda.

Film ima veliku akcijsku scenu (Rocky spašava Ginger iz mašine za pravljenje pilećih pita), veliku plesnu scenu, veliku ljubavnu scenu (Ginger i Rocky su sami na vrhu kokošinjca obasjani mjesečinom) i veliko finale (bijeg iz kokošinjca). Scenarij (Karey Kirkpatrick) i sama priča (Lord i Park) su genijalni. Dijalozi vickasti i duhoviti. “Dolazim iz zemlje slobodnih i domovine hrabrih. Iz Škotske?“ Likovi su portretirani sa velikom pažnjom i karakterisani na najbolji mogući način. Prikazuju gospođu Tweedy (glas Mirande Richardson) kao nemilosrdnu i novcem zaluđenu vlasnicu farme, gospodina Tweedyja (glas Tonya Haygartha) kao priglupog farmera, dvojicu lukavih pacova (glasovi Timothyja Spalla i Phila Danielsa), “nabavljača“, koji će nabaviti sve samo da se domognu jaja, i naravno kokoške od kojih svaka ima svoje mane i vrline. Ginger je rođeni vođa, Mac (glas Lynn Ferguson) mozak i duša svakog pokušanog plana, lokalni pijetao Fawler (glas Benjamina Whitrowa) je maskota RAF-a koji će i neznajući naći rješenje za ultimativno bjegstvo, a Rocky pijetao za kojeg ćete na trenutak posumnjati da će ih sve ostaviti na cjedilu.

Chicken Run obiluje humorom prihvatljivim i djeci i odraslima, odlično kreirane likove i priču, što se ne vidi baš često u velikim holivudskim filmovima. Ali, kao i za sve i za to postoji valjan razlog. To je bio britanski film urađen holivudskim novcem.

Dvadeset i tri godine poslije stiže nastavak koji nosi naziv Chicken Run: Dawn of the Nugget (Pobuna u kokošinjcu: Zora medaljona, 2023) ovoga puta u saradnji između Aardmana i streaming diva Netflix, a u režiji Sama Fella (The Tale of Despereaux, 2008). Vokalni talenti iz originalnog filma, Gibson i Sawalha, zamijenjeni su onim mlađim i “pogodnijim“, Zachary Levi i Thandiwe Newton. Priča se nastavlja tamo gdje je stala u originalu; kokoške su se skrasile na otočiću i uživaju u slobodnom životu daleko od ljudi i bilo kakvih problema. Ginger i Rocky dobijaju kćerkicu Molly (glas Belle Ramsey), koja će “povući“ na maminu stranu, tj. kako odrasta postajat će sve više buntovna i prkositi autoritetu, pri tome misleći na zabrane koje joj postavlja zabrinuta majka. Molly će željeti istražiti svijet izvan otoka, čudesne kamione sa naslikanim kokoškama u tako privlačnim kanticama. Kada upozna Frizzle (glas Josie Sedgwick-Davies), još jedno buntovno pile, koje dijeli isti san, zajedno će završiti u čudesnoj tvornici, iz koje će ih trebati spašavati.

Kako su u prvom filmu Ginger i ekipa pokušavali i uspjeli pobjeći iz kokošinjca, tako će u nastavku pokušati (i da li je potrebno reći – uspjeti) provaliti u tvornicu i spasiti Molly, Frizzle i ostale kokoške kojima kontroliše čudnovati doktor Fry (glas Nicka Mohammeda). A kako je nastavak obično jeftina imitacija prethodnika, sve u cilju cijeđenja što više novaca iz ”pokušaja” od franšize, Chicken Run: Dawn of the Nugget je napravljen kao ambiciozniji i napredniji film od prvog. Film je to, koji ponosno stoji uz original, i koji bi se mogao naći (što će vrijeme pokazati) u panteonu rijetkih nastavaka boljih od prvog filma.  

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje

Prehodna
Wonka: Probuđena želja za čokoladom
Sljedeća
Flora and Son: Film koji ćete poželjeti pogledati ponovo