91. Oscar sa socijalnim angažmanom

91. Oscar sa socijalnim angažmanom

  Piše: Nisad Selimović

“Sudac je donio lošu odluku“, kazao je Spike Lee nakon što je završila 91. ceremonija dodjele Oscara. Samo nekoliko minuta ranije krenuo je kultni njujorški reditelj napustiti dvoranu, ali mu osiguranje to nije dozvolilo, jer ako si odlučio doći u Dolby Theatrea, igraćeš po pravilima Akademije. Vidno uzrujan, odmahnuo je rukama Lee nakon što je za najbolji film u 2018. proglašen Green Book, dirljiva ali i komična priča o prijateljstvu između tamnoputog pjevača i njegovog vozača i tjelohranitelja blijede boje lica. Ispostaviće se, nije njegovo nezadovoljstvo dolazilo od činjenice da je u suštini on bio gubitnik u pomenutoj kategoriji, nego iz razloga što je Akademija previdjela mnoštvo bitnih činjenica koje su naposljetku narasle u istinske kontroverze. Najveća od njih razotkriva ono što se mnogi nisu usudili reći, a to je da film nesvjesno (ili možda čak i svjesno) veliča ulogu jednog bijelca kao spasioca jednog crnca. Nije Spike Lee bio ni usamljen u svojim gestikulacijama i reakcijama. Jordan Peele, prošlogodišnji laureat, nije ni zapljeskao nakon što je Julia Roberts obznanila ime dobitnika.

To je bila samo šlag na voćni kup kontroverzi koje su okruživale film Petera Farrellyja kroz cijelo njegovo nastajanje. Optužbe su išle i nekakvim nenormalnim pravcima pa je neko pokušao obeščastiti reditelja poznatog po uvredljivim komedijama tako što je iskopao priču da je tokom snimanja filma Svi su ludi za Mary redovno isfuravao svoj penis ženama na setu. To naravno nema nikakog dodira sa pričom na koju se fokusirao u Zelenoj knjizi, ali da su neka upiranja prstom imala smisla, više nego jesu. Sve to je dobilo svoju potvrdu nakon što je Farrelly izašao na pozornicu da proslavi osvajanje nagrade.

“Sve je ovo zbog Vigga“, sumirao je svoje utiske Farrelly i dodao da “uprkos našim razlikama (...) svi smo mi isti ljudi“, izostavši da istakne ogromnu ulogu Dona Shirleya u cijeloj toj priči, stvarnog tamnoputog pijanistu na čijem liku je film i baziran. Ali hajde, red je spomenuti da to nije ni prvi ni zadnji put da AMPAS donosi kontroverzne odluke koje se neće svijdeti svima. Uprkos tim problemima, a i onim vezanim za samu produkciju dodjele, ceremonija je prošla prilično dobro. Utrpao ju je reditelj u okvir od tri sata, uprkos činjenici da je pod pritiskom javnosti morao u živi prenos uključiti i sve one nagrade koje je htio dodijeliti tokom reklama. Napredak je očito postignut jer je prošlogodišnja dodjela trajala čak sat duže.

Oscar za najbolji film "Green Book"

U noći koja je željno iščekivana u cijelom filmskom svijetu, da nije bilo Glenn Close, moglo bi se reći da tu nije ni bilo gubitnika. Ali, sirota američka glumica, čak i nakon sedme nominacije, nije uspjela doći do pozlaćenog kipića. Ovaj put, uspjela joj ga je preoteti Olivia Colman, koja je nagrađena za svoju interpretaciju Kraljice Ane u filmu The Favourite. Ali, to i nije ispalo tako loše jer smo zauzvrat dobili jednu od najoriginalnijih zahvala za jednog Oscara.

“Ovo je presmiješno. Ja sam dobila Oscara“, kazala je glumica i odmah potom se izvinula Glenn Close i rekla joj da joj je oduvijek bila idol. “Sve djevojčice koje ovo gledaju i vježbaju svoj pobjednički govor neka znaju da je to moguće. Sve je moguće. Ja sam bila čistačica i maštala o ovom trenutku“, kazala je emotivna Olivia.

Osvojila je publiku i ušutkavanjem producenata koji su poručivali da mora završavati svoj govor. Kao što je već poznato od ranije, ovogodišnja dodjela je bila bez voditelja i to se desilo tek drugi put u historiji Oscara. Opet su najveći razlog kontroverze - Kevin Hart je odustao od gaže nakon što su odnekud izrovili da je znao tvitati homofobne poruke dok je bio mlađi, a onda se niko nije htio prihvatiti mikrofona, valjda preplašeni da bi se i o njima nešto moglo iskopati iz vremena kada su se hvatali mobitela u sitne sate pijanstva. Ali sam početak dodjele bio je znak da sve može biti mnogo bolje i adekvatnije, kada su se pozornice uhvatile komičarke Amy Poehler, Tina Fey i Maya Rudolph.

“Dobro veče i dobrodošli na milionitu dodjelu nagrada Akademije. Mi nismo vaši domaćini, ali stajaćemo ovdje dovoljno dugo da ljudi koji budu čitali USA Today sutra pomisle da smo to bile“, kazala je Fey.

Društvene mreže su odmah potom preplavljene porukama da ih je trebalo pustiti da vode i cijelu ceremoniju. Njih tri su dodijelile i prvu nagradu večeri, a već tradicionalno ta čast pripada kategoriji najbolje sporedne glumice. U 2018. po članovima Akademije ta nagrada je pripala Regini King za ulogu u filmu If Beale Street Could Talk. Ta odluka je bila prilično iznenađujuća, obzirom da je objema sporednim glumicama u filmu The Favourite (Rachel Weisz i Emma Stone) davana veća šansa za osvajanje slavnog kipića.

Kao najbolji sporedni muški glumac proglašen je Mahershala Ali za svoju ulogu u filmu The Green Book, što je za ovog nevjerovatnog glumca već drugi Oscar u tri godine. On trenutno briljira i u trećoj sezoni popularne serije True Detective, a pretrpan je i novim ponudama, tako da neće biti čudno ako mu uskoro zatreba posebna komoda samo za Oscare. Kao najbolji glavni glumac proglašen je, više nego zasluženo, te kao što je i pretpostavljano, Rami Malek, za fenomenalnu interpretaciju Freddieja Mercuryja u biopicu Bohemian Rhapsody. Bilo je suludo očekivati da će na kraju biti drugačije, a da je Malek veliki čovjek, pokazao je i tokom konferencije za medije nakon dodjele.

“Ja znam da film i nije dobijao tako dobre ocjene od svih vas, ali ja shvatam vaš posao i cijenim to što radite. U to ime, hvala vam", kazao je Malek okupljenim novinarima i kritičarima, priskrbivši sebi status miljenika sedme sile, od sada pa nadalje.

Najbolji film prošle godine po ocjenama većine svjetskih kritičara, Roma Alfonsa Cuarona, remek-djelo filmske nauke, osvojio je tri nagrade, a da ih je bilo i više, ne bi bilo nezasluženo. Cuaron je nagrađen kao najbolji reditelj, kao i za najbolji rad sa kamerom, a film je proglašen i najboljim u kategoriji ino-filma. Potiho su se mnogi nadali da će Roma biti i paralelni laureat u obje kategorije najboljeg filma, ali Green Book je na kraju preoteo glavnu nagradu briljantnom meksičkom reditelju.

Prvi Marvelov, ili bolje reći - ičiji film o superherojima ikada nominiran za najbolji film, Black Panther, preoteo je nagradu za originalni kostim očitom favoritu - drami The Favourite, te je tako postao prvi Marvelov film koji je osvojio Oscara. Ispostaviće se kasnije i ne samo tog jednog, nego i onog za originalnu muziku. U povezanoj kategoriji, onoj za šminku, opet je došlo do djelomičnog iznenađenja jer je Oscar dodijeljen ekipi koja je preobrazila Christiana Balea u ohrndanog Dicka Cheneya u filmu Vice.

Mnogi su ostali zadivljeni živom izvedbom najdosadnije pjesme prošle godine – “Shallow“, iz filma A Star is Born. Naravno, izveli su je Bradley Cooper i Lady Gaga, ruku na srce, perfektno, nakon čega je cijela sala ustala i zapljeskala. Sat kasnije, Lady Gaga se opet popela na binu kako bi preuzela nagradu za najbolju originalnu pjesmu. I ona je imala govor koji je bio ohrabrujući za sve one koji imaju manjka samopouzdanja.

“Ako ste sada kući, sjedite na kauču i gledate ovo, sve što vam imam reći da je ovo težak posao. Dugo vremena smo teško radili i ovo nije, znate... nije o pobjeđivanju. Ovo je priča o tome da ne treba odustajati“, kazala je Lady Gaga nakon što se zahvalila porodici i kolegama.

Spike Lee - Oscar za najbolji adaptirani scenarij "BlacKkKlansman"

Najbolji originalni scenarij je po ocjeni Akademije onaj od filma Green Book, dok je za najbolji adaptirani Oscara dobio Spike Lee za BlacKkKlansman. “Svaki put kada neko nekoga vozi u autu, ja ne dobijem nagradu“, našalio se Lee aludirajući na 1989. i film Do The Right Thing, koji je bio nominiran u grupi iz koje je kao pobjednik izašao film Driving Miss Daisy. Ali, tokom preuzimanja svog prvog Oscara u životu, legendarni reditelj bio je više nego ozbiljan.

“Prije 400 godina, naši preci su ukradeni iz Afrike i dovedeni u Jamestown, Virginia kao robovi. Naši preci su obrađivali zemlju od jutra do mraka. Moja prabaka, koja je doživjela stotu, zaradila je diplomu Spelman univerziteta i ako je njena majka bila ropkinja. Moja prabaka je sačuvala 50 čekova od socijalne pomoći kako bi svoje prvi praunuče - zvala me Spikie-poo - poslala na Morehouse univerzitet i filmski studij na N.Y.U. N.Y.U.! Pred cijelim svijetom noćas, ja želim odati počast našim precima koji su izgradili ovu zemlju u onakvu kakva je sada, zajedno sa genocidom nad domorocima. Svi smo mi povezani sa našim precima. Mi ćemo ponovo pronaći ljubav, mudrost i humanost. To će biti moćan trenutak. Izbori za predsjednika 2020. su iza ugla. Svi se moramo mobilizirati. Svi moramo biti na pravoj strani historije. Napravite moralnu odluku između ljubavi i mržnje. Napravimo pravu stvar! Znate da sam to i ja morao učiniti da bi bio na ovom mjestu večeras", strastveno je kazao Lee.

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje
Prehodna
Kompletna lista dobitnika nagrada 91. Oscara
Sljedeća
Regionalni laboratorij kreativnog dokumentarnog filma ACTive #3