"The X-Files" retrospektiva: "Pusher"

"The X-Files" retrospektiva: "Pusher"

Piše: Nino Romić

Režija: Rob Bowman

Scenarij: Vince Gilligan

Prošle sedmice u našem retrospektivnom osvrtu na The X-Files, bacili smo pogled na Squeeze, jednu od najranijih epizoda serije, dok ćemo se ove sedmice zabavljati epizodom iz već zrelije epohe u kronologiji serije – Pusher, 17. epizodu treće sezone. Premijerno emitirana 23. februara 1996, u drugoj polovice sezone, Pusher stiže na ekrane u doba kada je serija pronašla dobru osnovu u uhodanosti Davida Duchovnyja i Gillian Anderson u svojim ulogama, kao i u spretnošću pisaca pri korištenju osnovne premise serije – istraživanju neobjašnjenog.

Kao i Squeeze, te sve epizode koje ćemo pratiti u ovom osvrtu, Pusher je zasebna epizoda, čija je radnja nevezana za glavni narativ serije koji je, već u ovoj sezoni, započeo eskalaciju sa neprestanim dizanjem uloga. Umjesto toga, okosnica epizode je usporedno prizemnija istraga neobjašnjenih dešavanja. Dalje, kao što je i slučaj bio u Squeeze, lik u središtu zbivanja je ponovo glavni antagonist – plaćeni ubica koji križa imena sa svog spiska za odstrel bez izravnog kontakta sa žrtvom, ili barem ne fizičkog.

Agenti Mulder i Scully se pridružuju potrazi za Patrickom Williamom Modellom, alias Pusher, koji je umakao vlastima ubrzo nakon uhićenja. Nenaoružan i u ne baš sjajnoj fizičkoj kondiciji, Modell, ili pak – Pusher, vrlo brzo se dokazuje kao krajnje opasan pojedinac, a nagovještaj njegovih sposobnosti se može pronaći u njegovom aliasu, odnosno naslovu epizode. Iako ima više značenja, vjeran prijevod bi glasio „nagovaratelj“, budući da se Modell služi suptilnim načinom mentalne prisile kako bi nagovorio svoje žrtve da učine ono što on želi.

Vince Gilligan, koji potpisuje scenarij, koristi se ovom premisom za predstavljanje jedne borbe umova između našeg odvažnog dvojca agenata i njihovog osumjičenika. Mentalnu igru mačke i miša vodi Modell, samouvjereno i ležerno, uživajući u prednosti koju mu pruža njegova nadmoćna inteligencija. Ali, uz nadmoćan intelekt, dolazi i nadmoćna arogancija – slabost koju će Mulder, kao iskusni profajler FBI-ja, morati iskoristiti protiv Modella.

U tehničkom smislu, radnja epizode se vrsti u većem dijelu na ravni Mulder-Modell, kao lovca i lovine, dok agentica Scully i ostali likovi brzo padaju u drugi plan. To je bez sumnje Gilligan i želio, pa možda čak i zapisao na margine scenarija, ali lik Patricka Williama Modella u izvedbi Roberta Wisdena je na koncu ukrao cijelu predstavu. Daleko animiraniji od Toomsa koga smo gledali u prošloj epizodi, Wisden uvjerljivo prenosi sposobnosti sugestije i prisile kojima se Modell služi, i to ponajviše glasovnom izvedbom. Riječ je o dikciji kojoj bi pozavidio i najvrsniji tele-marketinški prodavač.

Kako se radnja razvija, tako se i slojevi iza kojih se krije i stvarni Modell ljušte. U njegovom psihološkom profilu bismo lako mogli naći crte koje ukazuju na patološku narcisoidnost i obrasce ponašanja vezane uz ozbiljne poremećaje ličnosti, odnosno sociopatije. Vince Gilligan nas na ovo upućuje načinom na koji Modell gleda na sebe, kao na ratnika bez valjanog gospodara, žrtvu svoje vlastite uzvišenosti. U stvarnosti, Modell je tek malen čovjek koji želi biti neko velik; njegova jedina zaista izvanredna sposobnost jeste njegov glas. No ipak, par lijepo posloženih riječi, ništa manje lijepo izgovorenih, može lako nanijeti više štete nego hladno ili vatreno oružje.

Mana epizode koja se očituje jeste činjenica da Wisden i njegov Modell guraju agente u drugi plan kad god se nađu u istom kadru, gotovo kao da Modell potiskuje svoje gonitelje i u metafizičkom smislu jednom kada ih posjedne za stol na napetom vrhuncu epizode. Međutim, ovo bi bila daleko veća mana u današnjem stilu pisanja, koje je više prilagođeno serijalnom narativu koji se proteže kroz osam do deset epizoda jedne sezone. S druge strane, Pusher je tek jedna od 24 epizode u trećoj sezoni The X-Files, što epizodi i Vinceu Gilliganu daje više prostora za stvaranje jedne vlastite niše te popunjavanje iste po svojoj želji – sve dok to, naravno, ne ometa glavni narativ.

Dvije godine i dvije sezone kasnije, Gilligan će na male ekrane još jednom dovesti Patricka Williama Modella. Kao što je bio slučaj sa Dougom Hutchinsonom i njegovim Toomsom, lik i izvedba su bili predobri da bi se tek tako zanemarili. Riječ je o epizodi Kitsunegari iz sedme sezone, koju je Gilligan sročio zajedno sa Timom Minearom.

Od Patricka Williama Modella se moramo oprostiti, kako bismo prešli na sljedeći slučaj i na sljedećeg osumnjičenika. Ko se nalazi na našoj potjernici? To ćemo saznati sljedeće sedmice, u novom izdanju našeg retrospektivnog osvrta na The X-Files.

Prehodna
Netflix predstavio službeni trailer za "Fate: The Winx Saga"
Sljedeća
Apple+ predstavio trailer za 2. sezonu serije "For All Mankind"