Sedmica japanskog filma u Meeting Pointu

Sedmica japanskog filma u Meeting Pointu

shinobi_no_mono_ninja-moviePiše: Adnan Džebo

Ambasada Japana u BiH, u saradnji sa XXX međunarodnim festivalom "Sarajevska zima 2014." i Japanskom fondacijom organizira Sedmicu japanskog filma u kinu Meeting Point u Sarajevu, nastavljajući tako tradiciju već uspješne saradnje s Festivalom, Japanskom fondacijom i Meeting Pointom. Sedmica filma u čijem će tematskom fokusu biti umjetnost i vještine prikrivanja, prikazanog kroz vještine japanskog ninjutsua, odvijat će se od 19. do 25. februara. Sarajevska publika će tako u okviru ovog filmskog programa biti u prilici da pogleda žanrovski serijal od šest filmova o nindžama, i jedan anime uradak koji će zatvoriti Sedmicu japanskog filma.

Historijske nindže (shinobi, na japanskom) nisu samo ratnici koji nose crno, spuštaju se s plafona i režu sve u komade. U japanskoj prošlosti prisutni su još od 14. stoljeća, kada je gerilsko ratovanje u feudalnom japanu zahtijevalo vještine koje samuraji nisu mogli izvršiti zbog zabrana uzrokovanih bušidom, samurajskim kodeksom časti. Nindže su regrutovane kao vrsni špijuni, ubice i specijalizovani ratnici. Program će večeras otvorit ostvarenje Shinobi no mono (Priča o nindžama, 1962.), ujedno i prvi autentični film o tajnama ovih ratnika, režisera poetsko-realističkog stila Satsua Yamamota. Shinobi no mono je ujedno i naslov romana Tomoyoshija Murayame koji je od 1960. do 1962. izlazio u nastavcima, a ovaj film je prvi od sedam adaptacija tih pripovijesti. Zainteresirana publika će i dan poslije otvaranja biti u prilici da pogleda drugi dio iz ovog serijala, pod nazivom Priča o nindžama 2 – povratak (1963.).

Petak i nedjelja rezervisani su za inovativne filmove režisera Taija Kate, Kronika klana Sanada (Sanada fuunroku, 1963.), i Samuraj lutalica  (Kaze no bushi, 1964.). Dok je scenarij Samuraja lutalice izvorno priča o nindžama Ryotara Shibe koja razvija žanrovski spoj melodrame s mačevanjem, Kronika klana Sanada (1962.) je povijesni mjuzikl, još neobičniji žanr "raspjevanih nindži". Njihov ninja je usamljeni Sasuke, koji je u djetinjstvu bio izložen meteorskom zračenju, pa posljedično tome može čitati misli, a može i nestajati, postajati nevidljivim.

screenshot_4_3387Između ova dva filma, u subotu, 22. februara, publici će biti prezentiran majstorski film, klasika japanske kinematografije, Kona Ichikawe pod nazivom Glumčeva osveta (Yukinojo henge, 1963.). Film je melodrama o Nakamuri Yukinoju koji je postao oyama, glumac ženskih uloga u kazalištu kabuki, da bi pripremio savršenu osvetu trojici vladinih službenika za bankrot i smrt njegovih roditelja. Serijal o nindžama završava se u ponedjeljak, 23. februara, filmom Samuraj špijun (Ibun Sarutobi Sasuke, 1965.), Masahiro Šinodino remek djelo, umjetnički vrhunac žanra o nindžama. Rađen kao refleksija na hladni rat, po romanu Kojija Nakade, ovaj film je neprikosnoveno filmsko ostvarenje i izuzetna priča koja se rijetko sreće u drugim filmovima ovog žanra...

I za ljubitelje japanske animacije će u utorak imati priliku da pogledaju  jednu od adaptacija mange Shotara Ishinomorija, pod nazivom Kiborg 009 (Cho Ginga Densetsu, 1980.); priču o pobuni devetero kiborga, sterotipskih predstavnika različitih naroda koji su bili oteti i podvrgnuti eksperimentima stjecanja natprirodnih moći. Njihova misija protiv svjetskog rata i kraja svijeta, tehnička je refleksija o japanskom posthomogenom društvu...

Svi filmovi bit će prikazani u 18 sati, s prevodom na bosanski i engleski jezik. Ulaz na svih sedam projekcija je besplatan. Više informacija ovdje.

Prehodna
Najgore što nam se dogodilo nakon Daytona
Sljedeća
Charlie Kaufman: Scenaristički genije