Sarajevo Irish Festival od 16. do 18. marta

Sarajevo Irish Festival od 16. do 18. marta

[quote align="center" color="#999999"]Prošlo je 100 godina od Uskršnjeg ustanka u Irskoj 1916. događaja koji je iskonski uticao na našu modernu istoriju. Vrijeme, kako kažu, liječi sve rane dajući nam priliku da se sjećamo, ali i da se okrenemo budućnosti, slavivši tako naše zajedničko uživanje u kulturi.[/quote]

Ovim riječima Garetta Kellya najavljen je prvi Sarajevo Irish Festival koji će se održati od 16 do 18. marta u kinu Meeting Point i Kamernom Teatru 55. Festival će tokom narednih dana ugostiti Panti – Kraljicu Irske, Coru Venus Lunny, Nialla Sweeneya, Deirdre Mulrooney, te poželjeti dobrodošlicu kući Dragani Jurišić, koja sada živi u Irskoj.

Program festivala:

17. mart - 12:00h (Meeting Point)

MALI LJUDI

Mali ljudi je prezentacija transformacijske snage maskiranja i zabavljanja, ljepote u tami i kolektivne snage truda pojedinca. Ovo je priča o tome kako lokalno može biti okidač za veličinu, kako “malo” može promijeniti svijet.

Niall Sweeney je bio član revolucionarnog kolektiva kreativnih talenata koji se pojavio u Dublinu devedesetih, stvarajući interdisciplinarne projekte iz područja dizajna, umjetnosti, tehnologije, muzike i aktivizma.

Niall je 2000. osnovao Pony Ltd. u Londonu, kao produkt kreativne saradnje sa Nigelom Truswellom (porijeklom iz Sheffielda). Njihov studio se bavi međunarodnom produkcijom radova, od pop kulture do avangarde, od visoke do popularne umjetnosti. Stvaraju za print, video, zvuk, tri dimenzije , a djeluju i putem performansa. Pony ima istančan interes za transformacijsku snagu riječi, slika i plesa.

17.mart - 17:30 (Meeting Point)

PUTOVANJE U YU (KORACIMA REBECCE WEST)

Putovanje u YU (koracima Rebecce West) je foto-dokumentarac Deirdre Mulrooney, inspirisan izložbom pod nazivom "YU: izgubljena zemlja" nagrađivane fotografkinje Dragane Jurišić. Prati putešestvije iz putopisa spisateljice Rebecce West iz 1930-ih koji je vodi u njenu bivšu domovinu, Jugoslaviju, pod imenom “Crno jagnje, sivi soko" i donosi nam priču o dvije žene iz dvije različite ere koje se međusobno pronalaze na intelektualnom, emotivnom i fizičkom putovanju kroz Balkan.

Deirdre Mulrooney je autorica dokumentarnih filmova, spisateljica i istoričarka plesa. Pored drugih festivala, njeni filmovi su bili izabrani za Galway Film Fleadh, festival Dance on Camera u Lincoln Centru u NY, Međunarodni dokumentarni festival Guth Gafa, i prikazivani na RTE (irskoj državnoj radio-televiziji). Deirdreinu knjigu “Irski Pokreti” objavio je The Liffey Press 2006., a njena knjiga iz 2002. o njemačkoj koreografkinji Pini Bausch nedavno je objavljena kao e-knjiga. Trenutno radi na knjizi o Erini Brady; radio dokumentarcu o George Yeats (supruzi W. B. Yeatsa) za RTE Lyric FM, te filmskom projektu o zanemarenim irskim modernim plesačima istog naziva.

17. mart - 20:00 (Meeting Point)

MICHAEL COLLINS

Michael Collins je istorijski biografski film iz 1996. scenariste i režisera Neila Jordana, u kojem Liam Neeson tumači lik patriote i revolucionara Michaela Collinsa, “Lava od Irske”, koji je vodio IRA-u protiv Velike Britanije i pomogao pri osnivanju Irske Slobodne Države 1922. Osim Neesona u filmu se pojavljuju Aidan Quinn, Julia Roberts, Ian Hart, Alan Rickman i Stephen Rea. Osvojio je Zlatnog lava na Filmskom festivalu u Veneciji.

18.mart - 12:00h (Meeting Point)

THE CRYING GAME

Kriminalistička drama/romansa iz 1992. režisera i scenariste Neila Jordana u kojoj se u glavnim ulogama pojavljuju Stephen Rea, Jaye Davidson i Forest Whitaker. Između kidnapovanog britanskog vojnika i njegovog otmičara, dobrovoljca IRA-e po imenu Fergus, dolazi do neočekivanog prijateljstva. Kada otmica pođe po zlu, Fergus bježi u London gdje pronalazi i počinje da se zabavlja sa vojnikovom ljubavi, frizerkom Dil, koja nije upućena u Fergusovu prošlost u IRA-i. Ali, postoje neke stvari o Dil o kojima ni Fergus ne zna ništa.

18.mart - 17:30 (Meeting Point)

YU – IZGUBLJENA ZEMLJA 

Dragana Jurišić pretežno radi putem medija fotografije, filma i instalacije. Njena praksa istražuje pitanja spola, stereotipa i efekata egzila i raseljenja na sjećanje i identitet. Nakon što je odbranila MFA sa najvišim ocjenama 2008, Dragana Jurišić je osvojila značajan broj nagrada, uključujući i nagradu “Dorothea Lange i Paul Taylor” Univerziteta Duke, brojne stipendije i nagrade za projekte. U decembru 2013. Dragana je odbranila svoj doktorat i završila značajan projekat koji je trajao tri godine, “YU – Izgubljena zemlja”, koji je kulminirao u kritički priznatu putujuću izložbu i knjigu. Njeni radovi se nalaze u mnogim kolekcijama, uključujući Irsku državnu kolekciju umjetnosti, a imala je veliki broj izložbi, kako u Irskoj, tako i u svijetu.

Bilo je to putovanje u kojem sam trebala nekako nacrtati čarobni krug oko zemlje koja je nekad bila moja, i u tom procesu je uskrsnuti, slijedeći tvrdnju Rolanda Barthesa da je fotografija više srodna magiji nego umjetnosti. Umjesto toga, ispostavilo se da će to biti putovanje odbacivanja. Moje iskustvo je bilo iskustvo raseljenosti i osjećaj egzila, koje se snažnije osjećalo “kod kuće” nego u stranom mjestu koje sam odabrala za život. Fotografija sadrži elemente kao što je nestalnost, koja dozvoljava da se sa relativnom lakoćom sačuvaju osjećaji nedostatka korijena i izmještenosti. I egzil i fotografija izoštravaju našu percepciju svijeta. U oba slučaja, sjećanje je u samoj njihovoj suštini. Oba karakteriše melanholija. Na Uskrs 2011, u potrazi za izgubljenom zemljom kao i izgubljenim identitetom, počela sam da pratim put Rebecce West i reinterpretiram njeno remek djelo koristeći fotografiju i tekst u pokušaju da ponovo proživim svoje iskustvo Jugoslavije i preispitam sukobljene emocije i sjećanja na zemlju koja je “bila”, izjavila je Jurišić.

Središnja tačka ovog projekta je remek djelo “Crno jagnje, sivi soko” (1941) britanske spisateljice Rebecce West, portret ne samo Jugoslavije, već i Evrope na ivici Drugog svjetskog rata, koji se širom svijeta smatra za jedno od najvećih djela 20. stoljeća. Rebecca West je smatrala Jugoslaviju svojom domovinom. Razlog tome može biti što je, po svojoj prirodi, Jugoslavija zemlja raseljenih ljudi. Rebecca West je dijelila njihovu sudbinu. Rođena u anglo-irskoj porodici, ona nikad nije osjećala da zaista pripada negdje.

[quote align="center" color="#999999"]Osjećam se kao domaća u svim klasama, i nigdje nisam prihvaćena zbog tragova svojih drugih porijekla koje nosim.[/quote]

Govorila je da se može sjetiti stvari samo uz olovku u ruci, kako bi ih mogla zapisati i poigrati se sa njima. Razlog zašto je napisala pola miliona riječi o zemlji za koju je znala da će uskoro biti samo sjećanje, jeste što je htjela da to sjećanje sačuva za milione Jugoslovena koji će poslije živjeti u izgnanstvu. Umjetnost je vidjela kao ponovno proživljavanje iskustava.

YU – Izgubljena zemlja je isprva zamišljen kao ponovno stvaranje domovine koje više nema.

18. mart - 20:00 (Kamerni Teatar 55)

VISOKE POTPETICE NA NISKIM MJESTIMA

Komedija irske aktivistkinje Panti Bliss koja se našla usred medijskog bijesa nazvanog “Pantigate” koji je potresao Irsku 2014. Nakon toga, postala je YouTube senzacija kada je govor koji je održala o homofobiji – opisan od strane kolumniste Irish Timesa, Fintana O’Toolea, kao “najelokventniji irski govor” u skoro 200 godina – postao viralan, emitovan širom svijeta, razmatran u parlamentu i remiksovan u pjesmi Pet Shop Boysa, isprovociravši bitan razgovor o jednakosti.

“Visoke potpetice na niskim mjestima” je njen stand-up šou o životu nakon “Pantigatea”, s kojim je nastupala u prepunim dvoranama širom Irske uz sve pohvale kritičara.

Opisujući susrete sa ozloglašenošću, zamalo postignutu slavu i avanture u ofucanom podzemlju, Panti vas poziva u njen hiperrealni svijet u obliku visokih štikli, u iskreno i grubo remek djelo pripovijedanja, u kojem obećava da će reći ono što niko drugi ne smije.

18. mart - 20:00 h (Meeting Point)

IRSKI USTANAK 1916. 

Dokumentarac čiji je narator Liam Neeson, a koji govori o dramatičnim događajima koji su se odigrali u Dublinu tokom Uskršnje sedmice 1916. godine, kada se mala grupa irskih pobunjenika sukobila sa silom britanske imperije. Sadrži rijetke arhivske snimke, nove segmente snimljene na lokacijama širom svijeta, i intervjue sa vodećim međunarodnim stručnjacima, te otkriva neispričanu priču o centralnoj ulozi irskih Amerikanaca u pripremama za ustanak. Uprkos vojnom porazu, muškarci i žene Uskršnjeg ustanka su istrgli moralnu pobjedu iz čeljusti poraza, i inspirisali nebrojene borbe za slobodu širom svijeta – od Irske do Indije.

NAPOMENA: ULAZ NA SVE DOGAĐAJE JE BESPLATAN, OSIM NA PANTI BLISS STAND-UP ŠOU ZA KOJEG ULAZNICA KOŠTA 15 KM. KARTE SE MOGU KUPITI NA BLAGAJNI KAMERNOG TEATRA OD 10h – 12h  I OD 16h – 20h.

Prethodna
Tyler Perry producira dramu o apartheidu
Sljedeća
Prvi pogled: Bekmambetov remake "Ben-Hura"