Predstavljamo deset filmova TIFF-a 2017.

Predstavljamo deset filmova TIFF-a 2017.

Predstavljamo vam deset filmova 42 . izdanja TIFF-a koji se ove godine održava od 7. do 17. septembra. Čast da otvori festival pripašće filmu Borg/McEnroe danskog režisera Janusa Metza Pedersena.

The Disaster Artist

Američka biografska komedija-drama koju je režirao i producirao James Franco. Bazirana je na istoimenim nagrađivanim memoarima Grega Sesteroa iz 2013. i donosi priču o kreiranju najgoreg filma svih vremena, nezavisne drame The Room (2003) Tommyja Wiseaua koja je s vremenom postala kultni fenomen. U glavnim ulogama se pojavljuju James i Dave Franco kao Wiseau i Sestero, dok ostatak glumačke postave čine Seth Rogen, Josh Hutcherson, Zac Efron, Hannibal Buress, Melanie Griffith, Sharon Stone i Jacki Weaver. S obzirom da ostvarenje The Room obiluje neusklađenom glumom i neobjašnjivim dijalozima, te ga definišu kao Građanina Kanea loših filmova, The Disaster Artist tako predstavlja komični prikaz filmskih autsajdera koji su zaslužni za film koji je toliko loš da je radi toga jednostavno zabavan za gledanje.

Life and Nothing More

Drama koju je režirao Antonio Mendez Esparza (Aquí y allá), a koja je snimana dvije godine sa glumcima-amaterima. Sinopsis filma glasi:

Afroamerikanka Regina (Regina Williams) živi sa svojim sinom tinejdžerom Andrewom (Andrew Bleechington) i četverogodišnjom kćerkom Ry'nesiom (Ry'nesia Chambers). Iako je dobar sin koji se brine o svojoj mlađoj sestri, Andrew odbacuje sve koji se s Reginom zbliže što joj kao samohranoj majci koja radi u restoranu dodatno otežava život. Andrew žudi za kontaktom sa svojim ocem koji je u zatvoru što ga odvodi ka životnoj rasksnici koja je prepuna opasnosti. Nakon jednog Andrewovog incidenta u parku, Regina shvata da se mora više brinuti i posvetiti sinu nego što je to do sada činila.

Film predstavlja hroniku svakodnevnog života jedne afroameričke porodice sa sjevera Floride. Govori o njihovoj svakodnevnoj borbi sa društvom koje ih marginalizuje. Osim što će biti prikazan na predstojećem TIFF-u, Life and Nothing More očekuje projekcija i na Međunarodnom festivalu u San Sebastianu koji se ove godine održava od 22. do 30. septembra.

Brawl In Cell Block 99

Akcioni kriminalistički triler scenariste i režisera S. Craig Zahlera, poznatog po western/hororu Bone Tomahawk iz 2015. U glavnim ulogama se pojavljuju Vince Vaughn, Don Johnson i Jennifer Carpenter, a sinopsis filma glasi:

Bivši bokser Bradley (Vaughn) ostaje bez posla kao automehaničar, a njegov problematični brak sa Lauren (Carpenter) bliži se svom kraju. Na raskrsnici života osjeća da mu ne preostaje ništa drugo nego da radi kao diler droge za svog starog prijatelja. Nakon što bude sudionik vatrenog okršaja između policije i kriminalaca, bude ozbiljno ozlijeđen i završi u zatvoru gdje ga njegovi neprijatelji prisiljavaju na djela koja će zatvor pretvoriti u bojno polje.

Film preporučujemo ljubiteljima ostvarenja Cell 211, Felon i Shot Caller.

 

55 Steps

Hilary Swank, Helena Bonham Carter i Jeffrey Tambor čine glavnu glumačku postavu ove drame zasnovane na istinitim činjenicama. Prati Eleanor Riese (Bonham Carter), mentalno bolesnu ženu sa dijagnozom paranoidne šizofrenije, koja se bori za dostojanstvo i nezavisnost sa moćnim psihijatrijskim ustanovama. Kada joj u njenoj borbi u pomoć pristignu Mort Cohen (Tambor) i Colette (Swank), kreće pravna bitka tokom koje će Colette postati Eleanorin šampion i prijatelj koji će joj u potpunosti promijeniti život. Predstavlja hrabru, inspirativnu i humanu priču koju je režirao višestruko nagrađivani danski režiser Bille August, poznat po romantičnoj drami The House of the Spirits, historijskoj kriminalističkoj drami Les Misérables i drami Stille Hjerte.

 

A Ciambra

A Ciambra je italijanska drama čija je radnja koncentrisana oko Pia (Pio Amato), Roma iz Kalabrije, koji u svojoj 14. godini pije, puši i očajnički žudi da konačno zakorači u svijet odraslih. Uzor u svemu mu je njegov stariji brat Cosimo (Damiano Amato) koji krađom automobila i provalama u stanove donosi novac u njihov dom koji je smješten u neurednom zaseoku. Ali kada Cosimo iznenada nestane, Pio će se naći u trokutu između lokalnih Italijana, afričkih izbjeglica i Roma, te će biti primoran donijeti odluku koja će pokazati je li zaista spreman postati muškarac.

Film je režirao Jonas Carpignano, režiser i scenarist drame Mediterranea iz 2015. Donosi energičan pogled na život petnaesteročlane romske porodice u siromašnoj regiji južne Italije. Kao i u prvom Carpignanovom filmu, i u ovom se pojavljuju brojni glumci-amateri što dodatno doprinosi vjerodostojnom prikazu surove realnosti koju živi porodica Amato. Osim Pia i Damiana Amatoa, u filmu jednu od glavnih uloga portretira Koudous Seihon (glumio i u Carpignanovoj kratkoj drami A Chjana i pomenutom ostvarenju Mediterranea) kao Ayiva, izbjeglica iz Burkine Faso sa kojim će se Pio sprijateljiti. 

A Ciambra je nastao u italijansko-američko-njemačko-francuskoj koprodukciji i osvajač je jedne od nagrada ovogodišnjeg festivala u Cannesu. Izvršni producent filma je Martin Scorsese.

Euthanizer

Finska psihološka drama koja prati Veijoa koji ilegalno eutanizira ljude i nepoželjne kućne ljubimce jer lokalni veterinar svoje usluge naplaćuje daleko više nego što većina stanovništva siromašne regije u kojoj se odvija radnja filma to može priuštiti. Od samog početka, jasno je da glavni junak skriva brojne mračne tajne, ali uprkos tome vodi relativno uravnotežen život bez obzira što obavlja "poremećeni" posao. Kada upozna mladu medicinsku sestru čiji je otac katatoničan i jednog automehaničara koji je član neonacističke bande, njegov život se pretvara u haos.

Glavnog lika u filmu portretira Matti Onnismaa kojem je ovo prva glavna uloga u karijeri. Za scenario i režiju filma zaslužan je Teemu Nikki, režiser nagrađivanih kratkih filmova Verhon takaađiti ei enää keilaa i Opportunist.

Hannah

Drama rađena u italijansko-francusko-njemačkoj koprodukciji koju je režirao Italijan Andrea Pallaoro, poznat po kratkoj drami Wunderkrammer (2008) i nagrađivanoj drami Medeas (2013). Donosi nam intimni portret žene koja "plovi" između stvarnosti i poricanja nakon što je, iako ima sina i unuka, ostavljena da se sama bori sa posljedicama boravka svog muža u zatvoru. Portretira je za Oscara i Zlatni globus nominovana Charlotte Rampling, poznata po ulogama u ostvarenjima Melancholia, Swimming Pool, 45 Years, The Duchess i kriminalističkoj TV mini-seriji London Spy. U ostalim ulogama pojavljuju se André Wilms kao njen suprug, te Stéphanie Van VyveJean-Michel BalthazarLuca AvalloneSimon BisschopFatou Traoré.

   

Insyriated

Insyriated (In Syria) je ratna drama u režiji belgijskog kinematografa Philippe Van Leeuwa koji se kao režiser po prvi put predstavio na TIFF-u 2009. godine sa dramom The Day God Walked Away. Radnja filma se odvija tokom jednog dana i prati Oum Yazan (Hiam Abbass), majku troje djece koja je svoj stan pretvorila u sigurnu luku za svoju porodicu i prijatelje jer oko njih bijesni rat na ulicama Damaska. Stan koji je nekada bio poznati dom sada je postao zatvor u kojem gotovo da nema vode i svježe hrane. Ekstremna situacija u kojoj su se našli primoraće ih da razmisle da li je moralno prihvatljivo žrtvovati jednog člana porodice kako bi ostali preživjeli...

Film karakteriše vrhunski dizajn zvuka, te odlični performansi talentovanih glumaca od kojih većina danas ima status izbjeglica iz Sirije. Osvojio je dvije nagrade na ovogodišnjem Berlinaleu (jedna od njih je nagrada publike), a Leeuwu je na Međunarodnom filmskom festivalu u Seattleu uručena Golden Space Needle nagrada za režiju.

Kissing Candice

Sedamnaestogodišnja Candice (Ann Skelly) tokom svojih hroničnih napada često sniva prekrasnog dječaka koji hoda u snu. Realnost koja je okružuje je surova, pa ima želju da pobjegne iz turobnog primorskog grada koji se još uvijek bori sa nestankom jednog lokalnog dječaka. Stvarnost joj postaje mnogo ljepša nakon što upozna momka koji savršeno podsjeća na njenog mjesečara iz snova. Trenuci njene sreće kratko traju jer ubrzo shvata da je momak član lokalne bande protiv koje se bori njen otac koji je policijski detektiv.

Olovni oblaci nad morem, napuštene kuće i prigušena svjetlost uličnih lampiona, u kombinaciji sa njenim snovima i oštrim prikazima realnosti, daju poseban ton ovoj triler/drami sa kojom se po prvi put kao filmska režiserka predstavlja Aoife McArdle iz Sjeverne Irske.

 

Let the Corpses Tan

Tokom predivnog mediteranskog julskog dana Rhino (Stéphane Ferrara) i njegova banda izvrše brutalnu pljačku i kradu 250 kilograma zlata. Bježe u uvjerenju da su pronašli savršeno sklonište: izolovani razrušeni otočni zaseok za kojeg nisu znali da u njemu borave istrošeni pisac Bernier (Marc Barbe) i slikarka Luce (Elina Lowensohn) kako bi pronašli inspiraciju. Nepozvani gosti (Dorylia Calmel, Bamba Forzani Ndiaye i Marine Sainsily) i dvoje policajaca (Herve Sogne, Dominique Troyes) remete planove pljačkaša, a boemska rezidencija pretvara se u mjesto vatrenog obračuna...

Ovaj akcioni spaghetti western/triler utemeljen je na uticajnoj istoimenoj francuskoj noveli koji su napisali Jean-Patrick Machete i Jean-Pierre, a koja je po prvi put objavljena davne 1971. Svojim većinskim dijelom snimljen je na Korzici, a režirao ga je belgijski duo, Helene Cattet i Bruno Forzani, koji su poznati po zajedničkom radu na horor/trileru Amer i horor/triler/misteriji The Strange Color of Your Body's Tears.

 
Prethodna
Igra pod obručima na filmskom platnu
Sljedeća
Predstavljamo pet filmova sa 74. Venice Film Festivala