Poziv SFF-a za istraživanje priča u okviru "Sajma istinitih priča"

Poziv SFF-a za istraživanje priča u okviru "Sajma istinitih priča"

 

Sarajevo Film Festival je 2016. godine pokrenuo novi program nazvan „Suočavanje sa prošlošću“ s ciljem da podstakne dijalog u zemljama nastalim raspadom bivše Jugoslavije koje se još uvijek bore sa dugoročnim i dubokim posljedicama proteklih ratova. Kroz filmski program predstavljena je polifonija autorskih glasova koji propituju bolne događaje iz skorije prošlosti, pri tome posežući za različitim umjetničkim formama i obrađujući mnoštvo raznolikih tema, kako bi gledaoce suočili sa problematikom nerazjašnjenih ratnih zločina, međunacionalne mržnje, ponovnog buđenja nacionalizama i brojnim drugim otvorenim ranama koje tek treba da zacijele.

Program je u proteklom periodu ugostio brojne proslavljene autore poput Joshue Oppenheimera, Rona Haviva, Ognjena Glavonića, Mile Turajlić, Larsa Kraumea, Nebojše Slijepčevića, Anje Kofmel i drugih.

Pored filmskog programa pokrenut je i „Sajam istinitih priča, jedinstven događaj koji filmske stvaraoce povezuje sa organizacijama koje istražuju i dokumentuju dešavanja u bivšoj Jugoslaviji iz nedavnih ratova. „Sajam istinitih priča“ pruža nevladinim organizacijama poznatim po svojim naporima da kroz iskreno i bolno otkrivanje potisnutih istina, jedinstvenu priliku da predstave priče i materijale (lična svjedočanstva) koje su prikupili, sačuvali i učinili dostupnim cjelokupnoj javnosti. Tokom trećeg izdanja „Sajma istinitih priča“ je predstavljeno pet takvih priča, a kako bi dodatno pomogli prenošenje predstavljenih priča na veliko platno, Sarajevo Film Festival objavljuje javni poziv za filmske autore zainteresovane da po njima snime filmove. Fond Heartefact će odabranim autorima osigurati 3.000 eura kako bi dodatno istražili i razradili onu od tih priča koja im je privukla pažnju

SFF poziva filmske autore i produkcijske kuće sa prostora jugoistočne Evrope da direktno pošalju svoje prijave sa prijedlozima za snimanje dugometražnog igranog ili dugometražnog dokumentarnog filma inspirisanog nekom od predstavljenih priča. Rok za dostavljanje prijava je 31. januar 2019. Odabrane produkcijske kuće i/ili filmski autori će sa prijavljenim projektima učestvovati u intenzivnom programu razrade i dodatnog razvoja projekta koji će biti organizovan u Sarajevu u aprilu 2019, a potom će dobiti priliku da svoje projekte predstave potencijalnim finansijerima, producentima i/ili koproducentima u okviru CineLink dana filmske industrije SFF-a. Cjelokupan proces je zamišljen kao dijalog između relevantnih organizacija i filmskih autora koji nepoznate i jedinstvene ljudske priče mogu predstaviti široj publici. Filmovi koji na kraju ovog procesa budu snimljeni će biti prikazani u programu Sarajevo Film Festivala.

Informacije o prijavi možete pronaći posredstvom linka.
Prethodna
Prvi pogled: "The Kitchen"
Sljedeća
“Spider-Man: Novi svijet“ obara rekorde gledanosti