Pet lakih komada: "Loving Vincent"

Pet lakih komada: "Loving Vincent"

Priredio: Braco Kartal

Loving Vincent (2017)

Višestruko nagrađivano remek-djelo i jedinstveni i upečatljivi filmski doživljaj kojeg su režirali Dorota Kobiela i oskarovac Hugh Welchman (Peter & Wolf). Riječ je o biografskoj animiranoj drami u poljsko-britanskoj koprodukciji o najcjenjenijem i najuticajnijem slikaru u historiji, Vincentu van Goghu, koja se osvrće na njegov život i misteriozne okolnosti pod kojima je preminuo. Film je rađen preko šest godina, a u njegovoj realizaciji je učestvovalo preko 100 umjetnika koji su napravili više od 65 hiljada kadrova oslikanih uljem na platnu. Putovali su po cijelom svijetu, od Poljske pa do Grčke, kako bi uspješno producirali film. Inspirisan je sa 800 pisama ovog slavnog umjetnika. U filmu se u sekundi izmjenjuje 12 slika, što je 720 slika, tj. umjetničkih djela, u samo jednoj minuti. Također, film uključuje i 120 najpoznatijih radova slikara. 

Kroz cjelokupnu priču gledaoce vodi Douglas Booth koji portretira Armanda Roulina, sina poštara Josepha, koji je godinu dana nakon što je van Gogh preminuo, dobio zadatak da posthumno dostavi njegovo pismo njegovom voljenom bratu Theu koji je preminuo samo pola godine nakon van Gogha. Uprkos tome što nije volio van Gogha, Armand prihvata zadatak zbog očeve ljubavi prema slikarstvu. Nakon što radi zadatka neko vrijeme provede u Parizu, odlazi u Auvers-sur-Oise, mjesto u kojem su Vincent van Gogh i njegov brat okončali živote. Tu se druži sa lokalnim stanovništom za koje je njegov otac ubijeđen da su uticali na psihičko zdravlje slikara, a od kojih su mnogi tokom života pozirali slikaru. Tokom druženja sazna brojne iznenađujuće pojedinosti o van Goghovoj smrti, a ovaj zadatak koštaće ga i njegovog posla...

U filmu koji vam pruža mogućnost da sami zaključite da li je umjetnik počinio samoubistvo ili je ubijen, osim Bootha pojavljuju se Chris O'DowdJerome Flynn, Saoirse Ronan, Helen McCrory, Chris O'Dowd, John Sessions, Eleanor Tomlinson i Aidan Turner. Najprije je sniman na standardan način sa glumcima, da bi potom umjetnici ručno oslikavali svaki kadar. Bilo je potrebno četiri godine da razviju tehniku, a onda još dvije da dovrše ovaj fascinantni, zanimljivi, uzbudljivi i originalni film.

IMDb rejting: 7.9/10
Tomatometer: 81%
 

Monsieur Hire (1989)

Nagrađivana kriminalistička triler romansa koju je režirao osvajač nagrade BAFTA i jedan od najsvestranijih francuskih režisera Patrice Leconte. Scenario je baziran na noveli "Les Fiançailles de M. Hire" Georgesa Simenona i prožeta je muzikom Michaela Nymana. Predstavlja remake filma Panique kojeg je režirao preminuli Julien Duvivier. U glavnoj ulozi se pojavljuje Michel Blanc koji portretira naslovnog karaktera, povučenog, skromnog i proćelavog sredovječnog neženju i krojača za kojega je policijski detektiv (André Wilms) siguran da je ubio jednu mladu djevojku jer je u noći ubistva viđen kako se užurbano kreće ka svojoj zgradi. U filmu se osim Blanca u glavnim ulogama pojavljuju Sandrine Bonnaire kao nježna 22-godišnja plavuša Alice koja stanuje u blizini gospodina Hirea i Luc Thuillier kao njen momak Emile. Donosi nam tragičnu i tužnu priču o usamljenosti i erotomaniji. 

IMDb rejting: 7.7/10
Tomatometer: 100%

Talk Radio (1988)

Američka triler/drama koju je režirao Oliver Stone, a u kojoj se u glavnim ulogama pojavljuju Eric Bogosian, Alec Baldwin, Ellen Greene i Leslie Hope. Bazirana je na pozorišnom komadu Bogosiana i Tada Savinara, a dijelovi filma i predstave inspirisani su događajima koji su prethodili ubistvu radio voditelja Alana Berga 1984., a koji su opisani u knjizi "Talked to Death: The Life and Murder of Alan Berg" Stephena Singulara. Otvorio je 39. izdanje Berlinalea u sklopu kojeg je nagrađen Srebrnim medvjedom, dok je Stone bio nominovan za Zlatnog medvjeda.

Barry Champlain (Bogosian), ekscentrični radijski voditelj jevrejskog porijekla, vodi popularni noćni talk show na lokalnoj radijskoj stanici u Dallasu u kojem odgovara na telefonske pozive slušatelja. Za talk show se nakon nekog vremena zainteresuje jedna od nacionalnih mreža no odluka nije laka jer je Barry voditelj koji se ne libi tabu tema te je često prema svojim vjernim slušateljima, među kojima se nalaze razni nesretnici, psihički poremećeni ljudi i neonacisti, arogantan, provokativan i uvredljiv. Često prima prijeteća pisma i prijeteće telefonske pozive. Cijelu napetost oko mogućeg prelaska na nacionalnu mrežu Barry ignoriše, te ni malo ne odstupa od svog stila kojeg karakterišu razne kontraverzne teme, vrijeđanja i oštri humor.

Talk Radio predstavlja priču o čovjeku kojeg je usmrtila desničarski nastrojena skupina The Order koja je sredinom osamdesetih godina bila aktivna na tlu SAD-a. Postao je poznat tek nakon što je ubijen. Postavlja pitanje da li je sloboda govora potrebna onima koji će se nakon nje osjetiti uvrijeđenima.
IMDb rejting: 7.3/10
Tomatometer: 82%

Anything For Her (2008)

Anything for Her (originalni naziv Pour elle) je francuski triler u kojem se u glavnim ulogama pojavljuju  Diane Kruger i Vincent Lindon. Predstavlja režiserski debi Freda Cavayé koji je naknadno postao poznat i po akcionoj kriminalističkoj drami Point Blank. Tokom 2010 snimljena je holivudska verzija filma pod nazivom The Next Three Days.

Lindon u filmu portretira srednjoškolskog profesora Juliena Auclera čiju suprugu Lisu (Kruger) jednog jutra iznenada odvodi policija i hapsi za ubistvo njene šefice. Tragovi krvi žrtve pronađeni su na Lisinoj odjeći, a otisci prstiju na oružju sa kojim je počinjeno ubistvo. Julien je ubijeđen da je njegova supruga, koja se suočava sa 20-godišnjom zatvorskom kaznom, u stvari nevina i čini sve kako bi je izbavio iz zatvora u kojem se pokušala ubiti...

Scenario je napisao Guillaume Lemans, a njihovog sina Oscara u filmu portretira Lancelot Roch. Donosi fascinantnu preobrazbu inteligentnog i blagog Juliena u žestokog i agresivnog muškaraca koji zaranja u svijet pariškog podzemlja. Postavlja pitanje kolko daleko smo spremni ići radi voljene osobe?

IMDb rejting: 7.2/10
Tomatometer: 8o%

Kalinka (2016)

Kalinka (originalni naziv Au nom de ma fille) je francusko-njemačka drama bazirana na istinitoj priči koju je režirao Vincent Garenq, poznat i po kriminalističkoj biografskoj drami Guilty i trileru The Clearstream Affair. U glavnoj ulozi se pojavljuje Daniel Auteuil (Hidden) kao Andre Bamberski, francuski računovođa koji je proveo skoro 30 godina progoneći njemačkog doktora Dietera Krombacha (Sebastian Koch) koji je 1982. ubio i silovao njegovu kćerku Kalinku (portretiraju je Emma BessonLila-Rose Gilberti). Tokom svih ovih godina angažovao je advokate u Francuskoj i Njemačkoj, obraćao se medijima i krivio lokalne vlasti. Na kraju se odlučio i za Krombachovu otmicu...

Scenario je uz Garenqa napisao Julien Rappeneau, sin proslavljenog francuskog režisera Jean-Paul Rappeneaua. Suprugu Dany, koja je Andrea ostavila upravo radi Dietera, portretira Marie-Josee Croze, koja je svojevremeno nagrađena u Cannesu za svoju ulogu u kriminalističkoj komedija/drami The Barbarian Invasions.

IMDb rejting: 6.9/10
   
     
 
   
Prethodna
Pet lakih komada: "The Teacher"
Sljedeća
Filmovi koji su obilježili 2017. godinu