Free Fire: Dobra zabava uz pucnjavu i smijeh

Piše: Sead Vegara

Festival novog britanskog filma (New British Film Festival) PlayUK koji se održao prošle sedmice u sarajevskom kinu Meeting Point (paralelno u Beogradu, Skoplju, Tirani, Prizrenu i Podgorici) donio je pregršt kvalitetnih ostvarenja. PlayUK je projekat British Councila kojim se želi približiti britanska (filmska) kultura i u potpunost je uspio. Ostvarnja nećemo pobrojavati, već ćemo izdvojiti jedan od naslova koji je sarajevska publika imala priliku vidjeti prošli petak.

Slobodna paljba; režija: Ben Wheatley; uloge: Armie Hammer, Chillian Murphy, Brie Larson, Jack Reynor, Sharlto Copley; 2016.

IMDb rejting: 7.2/10

Rotten Tomatoes rejting: 81%

Riječ je o filmu Free Fire (Slobodna paljba) reditelja Bena Wheatleya radnjom potpuno smještenom u jedno skladište gdje se odvija trgovina oružjem. Protagonisti po frizurama i odjeći pripadaju sedamdestim godinama prošlog stoljeća (kada je i smještena radnja filma), a transakcija se odvija između skupine Iraca (vjerovatno IRA) i Južnoafrikanaca sa američkim posrednikom. Dakako, mjesto radnje je Amerika, Boston 1978. Na samom početku pratimo kombi sa dvojicom putnika od kojih jedan ima gadnu “šljivu na oku“, detalj koji će kasnije biti ključni okidač za dalji razvoj priče. Stigavši na odredište, dvojac će se susresti sa ostakom ekipe i nakon pojavljivanja misterioznog i uglađenog Amerikanca proslijediti ka izvršetku operacije. Iako ne znamo o čemu se radi (osim ako ste pogledali trailer ili već pročitali u recenziji) sasvim vam je jasno da su neke nečiste radnje u pitanju, nešto mutno i kriminalno po svoj prilici. I tako se i ispostavi; trgovina oružjem koja od samog početka nije “mirisala“ na dobro. All hell broke loose kada se bez povoda, ali sa opravdanjem potegnu pištolji. Meci frcaju na sve strane, ljudi budu ranjavani, ali sve to prikazano kroz dobru dozu dovitljivog humora i upriličeno kao “zabavno“, koliko uopšte pucnjava može biti zabavna.

Free-Fire-203x300.jpgOdmah vam se upali “lampica za reference“ i pomsilite: „Pa ovo je skoro pa prekopiran Tarantino i njegov 'Reservoir Dogs“. Istina, mnogo je sličnosti, ali koliko je ripoff toliko je i originalno djelo. Reditelj Ben Wheatley je ujedno i scenarista i montažer (koscenaristica je Amy Jump), a njegov prethodni film High-Rise je također bio poprilično “klaustrofobičan“ – smješten u moderni soliter u kojem djeluje određena vrsta hijerarhije.

U filmu Free Fire 12 “žigosanih“, od koji je i jedna žena (Brie Larson), možda i nisu toliko karakterno profilisani, nekoliko njih jeste dok su ostali tek puke skice, ali to toliko i ne smeta. Sa toliko raspoloživih karaktera i u toliko malo vremena, i iskreno rečeno u tako malom prostoru se i nije moglo izdržati više (ipak Tarantino drži i diže tenzije u svom doduše posljednjem ostvarenju Hateful Eight/Mrska osmorka/ gdje se radnja isto tako odvija u jednom prostoru, te “pumpa“ radnju do granice maksimuma da bi onda još više eksplodirala), a s tim i da film traje sat i po i da pucnjava počinje scenaristički precizno nakon sedamnaeste minute, toliko je to djelce koje drži pažnju.

Sada, Wheatley radnju nakon početka pucnjave drži na dobroj razini i trudi se da ne izgubi ritam, a glumci koji utjelovljuju likove, počevši od Cilliana Murphyja, Armiea Hammera, Sharltoa Copleya, Jacka Reynora i već spomenute Brie Larson, kao i ostaka ekipe, su poprilično uvjerljivi u dodijeljenim im ulogama, i kako filmsko vrijeme protiče, jer je film jedan od onih koji se odvija u stvarnom vremenu, kada počne njihovo prepucavanje i koliko traje dok ne završi, toliko traje i film.

Teško je naslutiti ko će biti “last man standing“ (posljednji preživjeli), koliko će ih uopšte poginuti i da li će biti preživjelih, ali kako se film privede kraju shvatate da je to najbolje moguće rješenje. Naravno, ima tu i začkoljica određenih, prevrata u priči, ko za koga radi, ko su ovi, ko su oni...

Sve to će vam ostati nepozanica ako ne odlučite da odvojite od svog dragocjenog vremena 90 minuta i pogledate ovo ostvarenje koje ne pretenduje da bude neko transcedentalno iskustvo već čisti entertainment.

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje
Prethodna
Lion: Bazirano na istinitoj priči
Sljedeća
John Wick: Chapter 2: Ubij sve i vrati se sam