Edhem Fočo: Najbolja selekcija dokumentaraca uživo i online

Edhem Fočo: Najbolja selekcija dokumentaraca uživo i online

Razgovarao: Sead Vegara

Edhem Fočo, direktor Al Jazeera Documentary Film Festivala, za Oslobođenje govori o novom, četvrtom po redu izdanju Festivala, osvrćući se na prošlo „online pandemijsko“ i prva dva izdanja, ovogodišnjim selekcijama, novim/starim trening programima, značaju Festivala za produkciju bh. dokumentaraca, kao i velikim planovima za budućnost.   

AJB DOC slavi četiri godine postojanja. Koliko se razlikuje četvrto izdanje Festivala u odnosu na ono prošlo pandemijsko, te prva dva?

Mi se iskreno nadamo da će ovo izdanje biti blizu onima prije pandemije. U odnosu na njih, ovo će biti pojačano i online projekcijama, koje su kao i prošle godine dostupne bez registracije ili plaćanja. U odnosu na prošlo izdanje, nadamo se da će ove godine svi filmovi imati fizičku projekciju, većina autora će biti prisutna u Sarajevu za razgovore s publikom i druženje s gostima i učesnicima, trening za mlade autore također neće biti virtuelan nego stvaran.

Pod kojom parolom (temom/idejom) AJB DOC nastavlja svoje četvrto izdanje, te koje su sve programske sekcije zastupljene?

Tema ovogodišnjeg izdanja je “Challenge“ ili “Izazov“. Koliko god je današnji svijet moderniji i bogatiji, sve je više izazova s kojima se susrećemo i to se dobro reflektuje kroz filmove koje ćemo prikazati. Programske selekcije su, kao i prethodnih godina, takmičarska, zatim AJB Screening ili AJB Prikazuje, gdje prikazujemo ostvarenja autora iz regije i Last Minute Cinema, netakmičarska selekcija, gdje svake godine imamo priliku gledati najbolje filmove koji završavaju svoj festivalski ciklus. Ove godine dodajemo i još jednu selekciju, rekao bih eksperimentalnu, a to je SmartDoc. U toj selekciji će biti prikazani radovi autora koji su snimili filmove današnjim "pametnim" telefonima i to su radovi čiji su autori pohađali našu prošlogodišnju radionicu "Kako snimiti dokumentarni film pametnim telefonom". Vjerujem da će publika biti pozitivno iznenađena ovim filmovima, a za neke ljude to može biti i inspiracija da i sami probaju nešto da snime.

Koliko prijavljenih filmova je stiglo ove godine i koje su uvjete ti dokumentarni filmovi trebali ispuniti da bi ušli u pojedinačnu selekciju?

Prijavljeno je na stotine filmova. Selektori stvarno imaju mukotrpan zadatak da naprave selekciju od toliko ponuđenih radova. Filmovi koje prihvatamo u Takmičarsku selekciju trebaju imati TV format, naročito u trajanju, i moraju biti na početku nekog festivalskog života. U ovom slučaju to su uglavnom filmovi koji su završeni ove godine. Last Minute Cinema su filmovi koje nama nude velike produkcijske kuće i onda mi odaberemo nekoliko njih, koji odgovaraju nekom identitetu i stilu našeg festivala. Naravno, teme svih filmova, u principu, moraju biti bliske onome što bi Al Jazeera emitovala na svom kanalu.

Osim projekcija dokumentarnih filmova AJB DOC nudi i trening/radionicu “Produkcija dokumentarnih filmova pametnim telefonom”. Možete li nam malo pobliže opisati kako će izgledati ta radionica?

Mi smo svake godine organizovali treninge i radionice s vrhunskim svjetskim autorima i trenerima. Treninzi su besplatni, a mi sponzorišemo i troškove učesnika koji dolaze izvan Sarajeva. Ova radionica, obučavanje autora kako da snime film telefonom, rađena je prošle godine i bila je veoma uspješna. Kako sam i spomenuo, mi smo iz ove radionice dobili i novu selekciju i nove filmove i nove autore. Tako smo odlučili da taj trening ponovimo, naravno ovog puta s prominentnijim trenerom i detaljnije razrađenim programom. Studenti se upoznaju i s osnovnim elementima koje treba da sadrži dokumentarni film, kako razraditi priču, kako to sve snimati telefonom, koji software koristiti, kako rješavati zvuk i tome slično. Naravno, u toku treninga se radi i praksa, snimanja na terenu i slično.

Još je rano govoriti o samom programu. Biste li nam mogli nagovijestiti hoće li biti domaćih bh. ostvarenja i premijera?

Program će biti objavljen uskoro. Filmovi dolaze iz cijelog svijeta, teme su i Afganistan i Palestina i borba za život i borba za prava žena, ali imamo i jedan takmičarski film snimljen u Bosni i Hercegovini, a u italijansko-češkoj produkciji. Prikazat ćemo šest filmova domaćih autora i svi ti filmovi će imati premijere na AJB DOC-u, kao i mnogi filmovi iz druge dvije selekcije. 

Koliko AJB DOC uopće znači za dokumentarnu bh. filmsku produkciju, te je li dokumentarni film uopće gledan i prisutan u BiH?

Mislim da nisam osoba koja može dati objektivan odgovor na to pitanje, ali se nadam da smo dosadašnjim radom i televizije i Festivala pokazali koliko nam znači bh. film i domaći autori. Al Jazeera Balkans je uložila milione u produkciju i koprodukciju filmova u BiH i regiji i vjerujem da se to vidi. Mnoge televizije emituju dokumentarni sadržaj koji smo producirali i konstantno traže još. Znači da interesa ima. Festival je već prepoznatljiv i kod autora, ali i kod publike. Pitanje gledanosti je u dobroj mjeri odgovoreno na našem prošlogodišnjem Festivalu, gdje je 18 prikazanih filmova imalo čak 120.000 pregleda na našoj online platformi. Uz dužno poštovanje, u prošloj godini to i mnogo većim festivalima igranih filmova nije polazilo za rukom. Naravno, taj interes i pregledi su dobrim dijelom zasluga filma "Džemo" koji je sam imao gotovo 67.000 pregleda, ali i bez toga brojke su bile veoma dobre.

AJB DOC se po starosti više ne vodi kao “beba“, već dobro stasao četverogodišnjak. Kakvi su planovi za budućnost, recimo pet-šest godina unaprijed, kako će izgledati Festival?

AJB DOC je još uvijek mlad festival, iako nije beba. Direktor Al Jazeera Documentary kanala je nakon prvog izdanja rekao da je ovaj festival rođen veliki, ili odrastao, tako da možda nikada i nismo bili beba. Kako god, nismo ni veliki, jer je ovo tek četvrto izdanje. Mislim da smo brzo narasli, stekli publiku i interes i priznanje autora, da sada razmišljamo o narednim koracima. Nadam se, a mi ćemo dati sve od sebe, da ćemo za pet-šest godina biti najznačajniji festival dokumentarnog filma u regiji, a to nije lako jer imate sjajnih i velikih festivala u okruženju. Ove godine ćemo imati i najave za naredni festival i planiramo pokrenuti industriju za dokumentarni film koja bi trebala biti najveća i najozbiljnija u regiji.

Za kraj, ako ste slobodni da nam kažete Vaše preporuke, koji dokumentarci se ne smiju propustiti na ovogodišnjem AJB DOC-u?

Kao i uvijek, preporučujem sve filmove, teško je odvojiti jedan od drugih. Možda bih mogao spomenuti sjajni, već nagrađivani film "Writing with Fire" (Iskovane u vatri), nevjerovatna priča o hrabrim ženama novinarkama u Indiji koji pomjeraju granice i krše pravila. Drugi film koji se mora vidjeti je "Moje djetinjstvo, moja zemlja: 20 godina Afganistana". Mislim da je ovo prvo prikazivanje ovog filma.

Objavljeno u bh. nezavisnom dnevniku Oslobođenje

Prethodna
Dodijeljene nagrade 27. Sarajevo Film Festivala
Sljedeća
Objavljen program 4. AJB DOC Film Festivala