U Kinoteci BiH prikazan je dokumentarni film Šutnja razuma rediteljice Kumjane Novakove, a projekcija je realizovana u saradnji sa Historijskim muzejom BiH.
Ovaj dokumentarni film je forenzički video-esej konstruiran kao performativno istraživanje prvog Međunarodnog krivičnog suda u kojem su donesene osuđujuće presude za silovanje u ratu kao oblik mučenja i seksualno ropstvo kao zločin protiv čovječnosti.
Radeći isključivo s arhivom i svjedočenjima, Šutnja razuma djeluje kao samo sjećanje: neuhvatljivo i fluidno, odbacuje uokviravanje, kreće se u svim smjerovima, prostornim i vremenskim. Pojedinačna iskustva nasilja i mučenja žena iz logora za silovanje u Foči tokom rata u Bosni i Hercegovini postala su naša kolektivna sjećanja, nadilazeći vrijeme i prostor.
Poslije projekcije je bio razgovor sa rediteljicom Kumjanom Novakovom, gdje je publika postavljala mnogo pitanja o nastanku ovog vrlo značajnog i bitnog dokumentarnog filma o torturama i traumama koje su doživjele silovane žene iz Foče i okolinih mjesta.
Projekcija filma Šutnja razuma je bila dio konferencije “Why Remember? Testimonies of Light 2025 (Zašto se sjećati? Svjedočanstva svjetlosti 2025)” koja je imala u fokusu 30 godina od genocida u Srebrenici i Dejtonskog mirovnog sporazuma, a kroz programske aktivnosti je odata počast fotografu i profesoru Paulu Loweu, osnivaču konferencije.